12.7. 2013

Facebook představuje Graph Search

Facebook představuje Graph Search

Facebookové vyhledávání není zrovna nejefektivnější a nejpříjemnější věc pod sluncem – a právě to se nyní Facebook pokouší změnit novým, superlativy ověnčeným vyhledáváním s názvem Graph Search. O co jde?

Facebook graph search

Vyhledávání podle specifických požadavků

Graph Search je nové, samozřejmě vylepšené vyhledávání, které by vám na Facebooku mělo najít prakticky cokoliv si vzpomenete. Výsledky jsou personalizované, a tak vidíte ty informace, které s vámi lidé sdílí + informace sdílené veřejně. Nový vyhledávač zatím funguje jen v angličtině a můžete mu pokládat dotazy jako „Přátelé, kteří žijí v Praze.“ „Restaurace v okolí, které se mým přátelům líbí.“ „Fotky pořízené před rokem 2000.“ i velmi sofistikované požadavky jako „Programátoři z mého okolí, kteří mají rádi Big Bang Theory a jezdí na kole.“ nebo „Indické restaurace oblíbené mezi přáteli z Indie.“.

Vyhledávání se aktuálně soustředí na čtyři body zájmu: lidé, fotky, místa a zájmy. Zatím se nedá vyhledávat podle postů a aktivit, například podle písniček, které si uživatelé pustili, ale na rozšíření se intenzivně pracuje.

Graph Search a výsledky

Výsledky vyhledávání Graph Search seřadí podle relevance – tedy zpravidla podle míry interakce, kterou s jednotlivými přáteli máte (podobně jako edgerank vyhodnocuje posty, které se zobrazují na zdi). Pokud nenajde nic, odkáže vás na vyhledávač Bing a klasické hledání na webu. Googlu se ve Facebookových vodách v nejbližší době nedočkáte – údajně k jednání Facebooku s Googlem došlo , ale oba giganti společnou řeč nenašli.

Kdy budu Graph Search mít?

Graph Search zatím běžel v testovacím provozu a v současné době byl nasazen plošně všem uživatelům, kteří mají jako hlavní jazyk nastavenou americkou angličtinu. Kdy bude k dispozici pro ostatní uživatele není zatím známo. Momentálně není Graph Search dostupný ani v mobilní verzi Facebooku, ale na ní se pracuje a měla by být v dohledné době nasazena.

Autor: Adela Kalouskova