19.4. 2008

Google a formuláře jsou kamarádi

Google a formuláře jsou kamarádi

Určitě znáte roletky na výběr. Na velkých korporátníich webech se často používají na výběr regionu, ve kterém hledáte pobočku apod. Hodně lidí netuší, že tento prvek a formuláře obecně jsou pro vyhledávače problém.
Roletka
Robot, který prochází Vaše stránky se na formuláři zastaví a pokud není nějaká alternativa(např. seznam regionů pod formulářem, jako odkazy), je pro něj formulář vlastně jakousi zdí. A kvůli této zdi se může stát, že o některých stránkách Vašeho webu nebude vyhledávač vědět.

Google nyní testuje na několika vybraných stránkách novou technologii, díky které umí Google bot procházet stránky i skrze formuláře. Samozřejmě zatím pouze do omezené míry, ale umí. Uvidíme, jak se Google s formuláři popere.

Určitě je to posun dopředu, třeba se dočkáme i indexování Java scriptu. Osobně si ale myslím, že existuje mnoho lepších cest, jak poskytnout uživateli použitelné a přístupné stránky, než změtí skriptů a hromadou vysouvacích roletek. Každý tvůrce stránek by měl na toto myslet, i když ho nyní již nebude SEO optimalizace odrazovat od používání těchto prvků.

Autor: Webový servis Company s.r.o.