11.5. 2008

Jakákoliv stránka v češtině?!

Jakákoliv stránka v češtině?!

Google se opět "vytáhl" a spustil další lokalizovanou službu. Tentokrát se jedná o překladač textů, ale i celých stránek!


Výchozím bodem je adresa http://translate.google.cz, kde naleznete rozhraní překladače. Můžete přeložit text vložený ze schránky, nebo přímo zadat adresu stránek, které se mají přeložit. Google umí mezi sebou překládat 22 jazyků. Buď si můžete zvolit z jakého jazyku do jakého chcete překládat, nebo necháte Google automaticky rozpoznat překládaný text.

Hlavní výhodu Google překladače vidím v použitelnosti. Např. si přeložíte článek na Wikipedii. V článku je odkaz na jiný text. Po přechodu na novou stránku, ji nemusíte znovu zadávat do překladače. Vše se dál, automaticky překládá.

V přeložené stránce/textu stačí najet myší na text a ukáže se Vám originální znění. Můžete i pomoci Googlu zadáním lepšího překladu.

Další funkcí je překlad vyhledávání Google. Zadáte klíčové slovo, jazyk do kterého chcete překládat a jazyk ve kterém hledat. Poté se Vám zobrazí přeložené výsledky.

Poslední funkcí je překladový slovník. Bohužel zatím nefunguje pro češtinu.

Google překladač nabízí i několik nástrojů:

  1. Gadget na přeložení Vašich stránek. Prakticky ho můžete vyzkoušet i zde:
  2. Dalším, velice užitečným nástrojem je bookmarklet pro rychlí překlad do zvoleného jazyka, např.:
    česky
  3. Posledním nástrojem je starý, známý Google toolbar.

Kvalitu překladů hodnotím subjektivně na zhruba 90% spokojenost, ale s trochou snahy se dá použít bez problémů. Rozhodně je kvalita daleko lepší, než u různých off-line nástrojů.

Celkově Google ode mě dostává jedničku s hvězdičkou a velké doporučení za překladač!

Autor: Webový servis Company s.r.o.