7.8. 2012

Nástroje pro Webmastery

Nástroje pro Webmastery

Pokud jste administrátory stránek a staráte se o vylepšování obsahu, pozic ve vyhledávačích apod. tohle bude článek pro Vás. Nástroje od Googlu pro sledování stránek patří mezi špičku a tak si ukážeme některé tipy, které by se Vám mohly hodit. Google Analytics snad nemusím dlouze představovat. Jedná se o nástroj pro sledování návštěvnosti v časovém horizontu, sledování zdrojů návštěvnosti atd. Možná ale neznáte nástroj Webmaster Tools. Webmaster tools obsahuje pokročilejší správu a analýzu webu. Můžete ovlivňovat jak se stránka zobrazí ve výsledcích vyhledávání, nebo jak často nechat Google Bota procházet Vaše stránky. Mezi hlavní přednosti bych zařadil:

Přesměrování stránek

Pokud GoogleBot narazí na stránku, která vrací stav HTTP 404, zobrazí Vám výpis těchto stránek a Vy jim můžete nastavit přesměrování s okamžitou platností. Vše se týká výsledků vyhledávání, nikoliv Vaší interní navigace. Pokud stránky přesouváte na novou doménu a chcete dát Googlu vědět, sem můžete nastavit okamžité přesměrování z výsledků vyhledávání.

Stav Indexu

Podívejte se na průběžné zaindexované stránky Vašeho webu

Průměrná pozice u konkrétních dotazů

Máte možnost porovnat počet prokliků, počet zobrazení, CTR a průměrnou pozici u všech dotazů.

Sledování vývoje zpětných odkazů

Máte možnost zobrazit si kompletní tabulku všech zpětných odkazů, nebo se jen podívat, které se za poslední týden objevily. Pokud si tabulku stáhnete do Wordu a vytvoříte si z ní graf jako na obrázku dole, můžete si přehledně zobrazit nárůst zpětných odkazů a vyhodnotit tak vaší kampaň.  

Analýza duplicitních tagů

Dozvíte se kde je potřeba vylepšit Vaše meta tagy description, kde Vám chybí title, kde jsou tagy dlouhé, nebo krátké.

Google Plus

Google ovlivňuje výsledky vyhledávání i podle toho, co sdíleli Vaši přátelé v Google+, nebo čemu dali +1, nebo kde se právě nacházíte. Jaké Výsledky a kolik jich bylo ovlivněno se dozvíte právě zde.   Produkt Webmaster Tools obsahuje daleko více užitečných informací. Stačí být administrátory, ověřit stránky a jde se na to.

Autor: Honza Vlasák