9.9. 2013

Zajímavé nástroje I: řešíme nefunkční odkazy

Zajímavé nástroje I: řešíme nefunkční odkazy

Dnes jsem si řekl, že by bylo fajn probrat nefunkční odkazy. Na internetu jich je totiž plno, ale nikdo o ně nestojí. Časem bych se chtěl věnovat i jiným věcem a udělat takovou užitečnou sérii článků jako inspiraci na zajímavé nástroje, ale nepřeskakujme a pojďme se věnovat těm odkazům.

Proč si myslím, že je toto téma velmi důležité?

Asi nikdo nestojí o nefunkční odkazy na svých stránkách, ale má zkušenost je bohužel taková, že odkazované stránky moc trvalé nejsou. Na něco odkážete a za dva roky to už nefunguje. Může se to zdát jako dlouhá doba, ale čas letí jako blázen. Lidé si prostě odkazů moc neváží a je to třeba brát v potaz.

Proto doporučuji alespoň jednou za rok své stránky překontrolovat. A čím? Třeba programem Xenu. Oficiální stránky naleznete pod tímto odkazem a musím říct, že je tento nástroj fantastický. Třeba nedávno jsem na svém osobním blogu dělal test a našlo mi to více jak 120 nefunkčních odkazů. Odstraňování sice nějakou dobu trvalo, ale musíte myslet na to, že vyhledávače a hlavně lidé vaši práci ocení...

Používání takového programu je přitom snadné. Stačí si ho nainstalovat, spustit a kliknout na File - Check URL a poté už jen do vrchního políčka nového okna napsat URL svého webu a vše potvrdit.

Super je, že hledá jak chybné stránky (404), tak i přesměrování (301). Takže můžete lehko zjistit, zda odkaz nefunguje úplně či došlo jen k přesunutí odkazované stránky jinam. Zpracování je přitom rychlé a po dokončení stačí kliknout na tlačítko Yes, čímž si vyžádáte celkový report, který je celý zpracován v HTML.

Ale chybné odkazy můžete zobrazovat i v samotném programu. Stačí v záložkách kliknout na View - Show broken links only.

Důležité je také říct, že tento program běží jen na Windows, ale uživatelé Macu se nemusí vůbec cítit ošizeni. Pro ně tu je alternativa jménem Integrity, která jim nabídne stejné služby. A samozřejmě je také zdarma.

Existuje i nějaký podobný online nástroj?

Samozřejmě. Nechci tu mluvit jen o programech ke stažení. Vždycky je fajn, když existuje i nějaká online verze bez nutnosti instalace. Existuje jich opravdu celá řada, ale upřímně... všechno jsou to jen klony. Proto si myslím, že tu bude nejlepší zmínit jen ten nejlepší nástroj a to je dle mého W3C Link Checker.

Nebude vám sice kontrolovat všechny stránky na webu, ale pro rychlé prolétnutí konkrétní stránky přijde vhod. Prostě dáte URL do políčka a pokračujete v práci. Za minutu se na stránky nástroje podíváte a máte výsledky. Jednoduché. Já tento nástroj třeba používám k tomu, abych se v odkazech vyhnul 301 přesměrování, když třeba místo HTTPS zadám HTTP a podobně. Zkrátka je to nástroj na takovéto drobnosti.

A to by bylo pro dnešek asi vše. Doufám, že se vám článek líbil a bude vám nápomocný jako takový šikovný tahák. Není totiž důležité všechno znát, ale vědět kde to najít, to už třeba je. Tímto se loučím a budu se na vás těšit u dalšího dílu.

Autor: Tomáš Erlich