8.7. 2014

Sabotuje vám Facebook kariéru?

Sabotuje vám Facebook kariéru?

Dnes se na Facebook a další sociální sítě podíváme trochu z jiného úhlu – u práce sice zůstaneme, ale tentokrát nepůjde o její vykonávání, ale krok předcházející, tedy její hledání. Sociální sítě totiž mohou být při shánění zaměstnání, klientů či zakázek nejenom nedocenitelným pomocníkem, ale také nepřekonatelným sabotérem.

69 % zaměstnavatelů již odmítlo uchazeče kvůli sdílenému obsahu

Podle statistiky si zaměstnance na sociálních sítích hledá 77 % zaměstnavatelů a 20 % si je tam alespoň důkladně prolustruje. 69 % zaměstnavatelů pak přiznává, že objevili takové věci, že uchazeče na jejich základně odmítli.


Zdroj: Infografika personální agentury Michael Page

Zpravidla se jim nelíbí lhaní o kvalifikaci, pomlouvání předchozího zaměstnavatele, drogy, alkohol, „nevhodné“ fotografie a komentáře a špatné komunikační schopnosti (tedy nejspíš něco jako posty stylu „bwahaha *facepalm* sestimsmiř!!“). Jak si ohlídat, abyste hlavou do Zdi (facebookové i jiné) nenarazili i vy?

Soukromí ve smršti změn

Samozřejmě, v ideálním případě je rada snadná – žádný podobný obsah na svém profilu nezveřejňujte. Ale protože ne každý je Mirek Dušín a občas si na Facebook hodí něco, co by si do životopisu rozhodně nedal, je třeba dávat maximální pozor, komu se takový příspěvek zobrazí.


Zdroj: Infografika personální agentury Michael Page

Pochopitelně nepředpokládáme, že by někoho z vás napadlo veřejně vystavovat fotky s osmým pivem v jedné a jointem v druhé ruce, ideálně s komentářem „Už zase s**** na práci a kalíme!“ (a pokud ano, tak bohužel nezbývá než konstatovat, že vám už není pomoci).

Ale i když si dáváte pozor, co s kým sdílíte, ohlídat si všechny změny nastavení není při jejich četnosti žádná hračka. Stačí si jen vzpomenout, kolik radosti kdysi přinesla třeba neavizovaná a na první pohled neviditelná změna nastavené viditelnosti „přátelé“ ze skutečných přátel na přátele a jejich přátele.

Jak udržet profil pod kontrolou?

Rozhodně se vyplatí čas od času mrknout, jak váš profil vidí jak někdo úplně cizí, tak přátelé z jednotlivých seznamů přátel (k této funkci se dostanete kliknutím na tři tečky vedle tlačítka „Zobrazit záznamy o aktivitách“ na úvodní fotografii), nastavit si kontrolu nad tím, co vám ostatní přidávají na Timeline (to jsou právě ty Záznamy o aktivitách) a můžete také ostatním vyhledávačům zakázat přístup na svůj profil (záložka „Soukromí“ v nastavení, účinnost ovšem diskutabilní).

Veřejnosti můžete skrýt v podstatě všechno kromě jména, úvodní fotografie a profilovky. Nezvané návštěvy se tak nedostanou ani k vašim příspěvkům, ani k seznamu přátel nebo zájmů – a vy budete mít život zase o něco jednodušší. 

Autor: Adela Kalouskova